Przygotowywanie naturalnych leków.

Przygotowywanie naturalnych leków.


Leki roślinne otrzymujemy i stosujemy w różnych postaciach wymienionych poniżej.

Nalewki zwykłe ( tynktury ).
Są to nalewki alkoholowe otrzymywane wyłącznie ze świeżych roślin. Przygotowuje się je w sposób następujący: 10 części Świerzego surowca roślinnego zalewa się 10-12 częściami 80-95 % alkoholu. Mieszaninę po zalaniu alkoholem pozostawia się na okres 8-14 dni. Po tym okresie czasu surowiec wyciska się i otrzymany wyciąg sączy.

Nalewki stabilizowane ( intrakta ).
Przygotowuje się je przez zalanie świeżego surowca roślinnego gorącym alkoholem i ogrzewanie mieszaniny przez 20-30 minut do wrzenia. Następnie mieszaninę pozostawia się na kilka dni, po czym wyciska i sączy.

Odwar ( dekokta).
Otrzymuje się przez zalanie surowca odpowiednią ilością zimnej wody i gotowanie na wolnym ogniu w ciągu 30 minut. W czasie gotowania mieszaninę stale miesza się i uzupełnia odparowaną wodę. Odwar jeszcze gorący sączy się przez bibułę lub watę.

Napar ( Infusum).
Surowiec zalewa się gorąca wodą i ogrzewa przez 15 minut na łaźni wodnej ( na parze ). Otrzymaną mieszaninę sączy się po uprzednim ochłodzeniu.
Zimny wyciąg ( maceracja ).
Surowiec zalewa się zimną wodą i przetrzymuje często mieszając, w ciągu kilku dni w temperaturze pokojowej.

Syrop.
Syrop przygotowuje się biorąc 9 części cukru na 5 części wyciągu roślinnego.

Proszki.
Surowiec roślinny bardzo starannie rozdrabnia się, miele, a następnie przesiewa przez sito o średnicy oczek 0,5- 0,15 mm.

Ziółka.
Wysuszony, drobno pokrajany surowiec roślinny, którego odpowiednią ilość zaparza się szklanką wrzątku, gotuje 1-2 minuty i po 20-30 minutach- po ostygnięciu- cedzi. Ziółka najlepiej jest pić ciepłe.

3 komentarze:

  1. Wreszcie ktoś mi w jednym miejscu wyjaśnił podstawowe metody przygotowywania naturalnych leków. Teraz łatwiej będzie eksperymentować bo rzeczywiście sposób przygotowania może mieć duże znaczenie dla efektywności w leczeniu. Szkoda tylko, że na eksperymentowanie potrzeba wiele czasu, prób i testowania na sobie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dodam jedynie, że aby uzyskać napar nie jest konieczne odczekanie kilkunastu minut. Zwykła kawa i herbata to napar. Czas kilka/kilkanaście minut wynika z rodzaju surowca oraz szybkości przenikania substancji czynnej do roztworu / zawiesiny. Czasem właśnie nie jest wskazane by napar "robił się" kilkanaście minut. Ma to miejsce gdy chcemy z danego zioła uzyskać napar ale nie chcemy, by określone substancje w zbyt dużych ilościach przeniknęły do roztworu - chociażby w przypadku niektórych gatunków herbat czerwonych i zielonych.

    OdpowiedzUsuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.