Rozpalanie ognia krzesiwem.

Just-To-Survive.com
Krzesiwo szwedzkie.

Rozpalanie ognia krzesiwem.

W czasie wędrówki możemy potrzebować rozpalić ogień aby przygotować ciepły posiłek, wezwać pomoc czy po prostu żeby się ogrzać i wysuszyć ubranie. Czasami w najmniej odpowiednim momencie może nas zawieźć nasza zapalniczka, a zapałki najzwyklej zamokną. Co wtedy robić? Każdy survivalowiec czy preppers wie, że warto mieć przy sobie jakąś alternatywę.

Nie powiem jakie alternatywne źródło ognia nosić przy dupie bo to indywidualna sprawa, jednak mogę zaproponować krzesiwo.

Dlaczego akurat krzesiwo? Dlatego, że krzesiwo jest trwałe, wielorazowego użytku i odporne na wodę. Minusem krzesiwa jest to, że możemy przy jego pomocy wykrzesać tylko i wyłącznie iskry. Jednak dzięki wiedzy i wprawie możemy przeobrazić owe iskry w ognisko.Na rynku dostępne są krzesiwa amerykańskie. Jest to blok magnezji z przymocowanym do jednego z jego boków krzesiwem. Aby rozpalić ogień najpierw za pomocą noża „strugamy” ów blok magnezji, mieszamy wiórki z rozpałką, a następnie pocieramy nożem o krzesiwo kierując słup iskier na wcześniej przygotowaną mieszankę wiórek.Drugim dostępnym w sklepach krzesiwem jest krzesiwo szwedzkie tj. kilkucentymetrowe pręty magnezowe zakończone uchwytem z tworzywa sztucznego, do którego przywiązana jest specjalna blaszka. Owa blaszka posiada z jednej strony ząbki do „ostrugania” pręta magnezowego aby uzyskać wiórki ułatwiające rozpalenie rozpałki. Druga strona blaszki służy do tarcia o pręt aby uzyskać słup iskier, które mają przekazać energię cieplną rozpałce.Krzesiwa automatycznego nie będę opisywał. Dlaczego? Bo uważam, że to niepotrzebny i mało przydatny gadżet, ale to tylko i wyłącznie moje zdanie.

2 komentarze:

  1. Jednak opis tego automatycznego krzesiwa by się przydał.

    OdpowiedzUsuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.