Nawożenie gleby i hodowla roślin - Rolnictwo.

Just-To-Survive.com

Rolnictwo - nawożenie gleby i hodowla roślin.

Uprawa warzyw ma coraz większe znaczenie ze względu na zwiększające się ich spożywanie.
Warzywa oprócz grochu, fasoli, bobu i soi, które zawierają dużej ilości tłuszczu i białka, są mało pożywne. Zawierają one prawie 90% wody, natomiast resztę stanowią składniki nieodzowne dla człowieka, tj. witaminy, sole mineralne i kwasy organiczne. Trzeba pamiętać, że spożywanie warzyw chroni przed chorobami, które są skutkiem braku witamin w organizmie, jak np. u dzieci krzywica, anemia, szkorbut, itd

Rośliny w zależności od gatunku potrzebują do swojego rozwoju wielu substancji, a przede wszystkim pierwiastków węgla, wodoru, tlenu, azotu, fosforu, potasu wapnia, magnezu, siarki, sodu, krzemu, a w mniejszych ilościach cynku, miedzi, jodu, manganu i innych.
Pierwiastki takie jak wodór i tlen roślina pobiera z powietrza, natomiast pozostałe pierwiastki w postaci związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie - z gleby.
Gleba jest praktycznie niewyczerpanym źródłem tych składników, ale niektórych może być za mało. Stąd wynika potrzeba nawożenia gleby nawozami, aby przez to zapewnić roślinom prawidłowy wzrost i owocowanie.
Dawniej użyźniania ziemi dokonywano tylko za pomocą nawozów naturalnych, zwanych organicznymi i dlatego tutaj tylko takie nawozy omówimy(najprostsze do otrzymania).
Ponadto warto wspomnieć, że ważnym czynnikiem hodowli roślin jest także ich pielęgnacja i zwalczanie chorób oraz szkodników.

Nawozy Naturalne.


Nawozy naturalne są to nawozy wytwarzane w gospodarstwach wiejskich z rozmaitych odpadków, a więc odchodów zwierzęcych i ludzkich, a poza tym części roślin, które uległy działaniu gnicia czyli uległy działaniu bakterii i grzybów przy udziale wody i tlenu. Ponieważ zawierają wszystkie potrzebne do życia roślin składniki pokarmowe, nazywa się je nawozami pełnymi.

Do nawozów organicznych zalicza się obornik, gnojowicę, sztuczny obornik, gnojówkę, odchody ludzkie, kompost i nawozy zielone.


3 komentarze:

 1. Hodowla dotyczy zwierząt a uprawa roślin.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Hodowla_ro%C5%9Blin
   Chyba nie tak do końca ;-) oczywiście nie tylko Wikipedia podaje taką definicję.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Hodowla to doskonalenie danej rasy czy gatunku,a chów definiuje użytkowe utrzymywanie zwierząt np.na mięso czy mleko.A z powietrza rośliny żyjące w symbiozie z bakteriami brodawkowymi pozyskują azot.Ogólnie wpis bardzo skromny i dla laika niezbyt pomocny a raczej sygnalizujący,że zjawisko istnieje.Piszę z konta siostry jak by co.

  OdpowiedzUsuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.