Przechowywanie nasion.

Just-To-Survive.com
Nasiona dyni.

Przechowywanie nasion.

Prawidłowe przechowywanie nasion ma ogromny wpływ na zdolność kiełkowania, którą nasiona zachowują w ciągu bardzo rożnych okresów czasu, dochodzących nawet do dziesiątków lat. Zdolność i szybkość kiełkowania zależą od gatunku rośliny, z której pochodzą nasiona, od budowy nasion i od ich wieku.
Nasiona powinny być zbierane jako całkowicie dojrzałe i suche. Umieszczone w miejscu suchym i przewiewnym w temp 12-13ºC zachowują przez dłuższy czas zdolność kiełkowania.

Aby określić siłę kiełkowania nasion układamy na bibule lub kawałku materiału położonym na np. talerzu 100 nasion. Całość przykrywa się bibułą zwilżoną wodą i ustawia w ciepłe miejsce (ok 18-20ºC). Po pewnym czasie nasiona zaczną kiełkować. Nasiona, które wykiełkują w przeciągu 10 dni nadają się do siewu.
Siłę kiełkowania oblicza się z ilości wykiełkowanych nasion. Czyli jeżeli ze 100 nasion użytych do próby wykiełkuje ¼, to uważa się, że mają one siłę kiełkowania 25%, co za tym idzie trzeba trzeba ich wysiać 4 razy więcej.

Nasiona o bardzo małej sile kiełkowania nie nadają się do siewu, jednak nadają się doskonale jako pasza dla zwierząt.

2 komentarze:

 1. Witam ponownie

  Tak sobie czytam, i nie mówię, że nie masz racji, ale trochę mi to wygląda na kopiuj - wklej z jakiejś książki albo gazety. Nie mówię, że nie masz racji w tym wszystkim, ale zastanów się gdzie w dzisiejszych domach chcesz znaleźć pomieszczenie: suche, przewiewne z temp. 12-13 stopni. Nie wiem jaki masz dom, ale nawet jeśli masz strych na którym nie ma pokoi, to przy obecnym trendzie izolowania cieplnego budynków, trudno będzie znaleźć pomieszczenie o takich parametrach, a na dodatek PRZEWIEWNE... i co to znaczy przewiewne, ma tam być ciągły przeciąg?
  Naprawdę, nie żebym się czepiał, ale może powinieneś trochę "zaadoptować" te przepisy do dzisiejszych realiów.

  Pozdrawiam i trzymam kciuki za następne wpisy, bo blog/strona całkiem fajna

  jasiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym wytnij/wklej to masz troche racji bo ten post jest pisany z notatek moich dziadków. Niestety nie wiem z jakch źródeł czerpali wiedze ale stosowali się do tego i było ok. Z tym pomieszczeniem to mnie troche zaskoczyłeś bo u mnie jak nie ogrzewam pokoju to mam 13 stopni a kiedy jest wentylowane to też jest sucho. Oczywiście nie mowie o sezonie letnim bo wtedy nasiona już fawno powinny być w ziemi. Wg mnie przewiewne to takie żeby była cyrkulacja powietrza.
   Pozdrawiam i dziękuję za komentarz

   Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.