Wysiew nasion.

Wysiew nasion.

Przed siewem trzeba zwrócić uwagę na jakość nasion, na odpowiedni dobór odmian, biorąc pod uwagę grunt i porę w jakim mają być wysiane.

Nasiona można wysiewać rzutowo, rozrzucając je równomiernie po całej powierzchni albo rzędowo. Po rozrzuceniu nasion glebę grabi się w celu przykrycia nasion. Ziemię po wysianiu i przykryciu nasion lekko się ubija.

Nasiona długo kiełkujące przed zasiewem moczy się w letniej wodzie przez 12-24 godziny i aby kiełki nie wyschły wysiewa się je w ziemi bardzo wilgotnej.

Na rozsadnik wybiera się miejsce dobrze nasłonecznione osłonięte od wiatrów i oczywiście wcześniej nawożone. Z rozsadnika otrzymuje się rośliny do późniejszego wysadzania na polu. Jesienią miejsce takie nawozi się obornikiem, a na wiosnę kompostem. Na rozsadnik wysiewa się nasiona jak najwcześniejszą wiosną, zaraz po tym jak ziemia odmarznie i obeschnie. Aby umożliwić jak najszybszą pracę rozsadnika na zimę można go przykryć warstwą liści lub słomy tworząc izolację.
Podczas zimnych nocy rozsadnik przykrywa się a w dzień odkrywa.

Just-To-Survive.com
Przykładowy rozsadnik. Źródło: pańskieoko.wordpress.com

Dostatecznie wyrośnięte rośliny w rozsadniku, przesadza się do gruntu na stałe, podlewając obficie wodą na kilka godzin przed wyjęciem z rozsady. Aby rośliny nie więdły rozsady robić najlepiej po deszczu albo przed wieczorem.
Do robienia otworów w ziemi służy kołek. Otwór w ziemi powinien być tak duży, aby korzenie rośliny były swobodnie w nim umieszczone. Po włożeniu rośliny do otworu ziemię wokół korzenia przytłacza się i natychmiast podlewa.


Po wszystkim należy pamiętać o pieleniu i spulchnianiu wierzchniej warstwy ziemi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.