Uwaga burza!

nawałnica
Burza.

Postępowanie w przypadku burzy.

Wiosna nadeszła, a wraz z wiosną nadejdą burze. Niestety większość ludzi nie wie jak zachować się w czasie wyładowań atmosferycznych dlatego wszystkich zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem.
Każdego roku na terenie polski zdarzają się przypadki porażenia ludzi piorunem, natomiast ok 30% owych przypadków kończy się śmiercią. Ponadto osoby, które przeżyły porażenie piorunem często cierpią na zaburzenia neurologiczne.
Ryzyko tragedii można zapobiec lub przynajmniej zminimalizować prawdopodobieństwo jej wystąpienia posiadając niezbędną wiedzę i stosując się do pewnych zasad.
Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni musisz być świadomy, że bez schronienia się w budynku z instalacją odgromową nie zabezpieczysz się w 100% przed porażeniem pioruna ale możesz zredukować to ryzyko.

Gdy zostaniesz zaskoczony przez burzę powinieneś wiedzieć, że pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, dlatego powinieneś unikać:

 • szczytów górskich i wszelkich wyniosłości terenu,
 • wychodzenia na otwartą przestrzeń(niezadrzewionych, niezabudowanych),
 • pojedynczych słupów, masztów, anten i drzew, gdyż stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko ze strony pioruna, ale także ze strony porywistych podmuchów wiatru, które mogą spowodować odłamanie gałęzi i uderzenie lub przygniecenia nas.
 • metalowych konstrukcji, instalacji hydraulicznych, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd, gdyż piorun jest przyciągany przez metalowe przedmioty, ponadto nawet kiedy piorun nie trafi bezpośrednio w nas maże powędrować po przewodniku i porazić nas,
 • przebywania w zbiornikach wodnych, ponieważ woda przewodzi prąd i w przypadku uderzenia pioruna w taflę wody, może dojść do porażenia.
Słyszysz burzę i co dalej?
Jeżeli widzimy błyski i słyszymy grzmoty możemy łatwo określić jak daleko jest burza. Wystarczy, że policzymy ilość sekund od błysku do grzmotu, uzyskaną wartość podzielimy przez 3 i uzyskamy przybliżoną odległość burzy od naszej pozycji mierzonej w kilometrach. Wiedza ta pozwoli nam podjąć decyzję o dalszych działaniach.
Jeżeli odstęp między błyskawicą a grzmotem wynosi mniej niż 30 sekund powinniśmy zacząć szukać bezpiecznego schronienia, bo oznacza to, że burza jest bliżej niż 10 kilometrów i dość szybko może dosięgnąć naszej lokalizacji.
Jeżeli mamy taką możliwość to schowajmy się przed burzą do jakiegoś budynku z instalacją odgromową, ewentualnie do samochodu, czy metalowego kontenera, który posłuży za siatkę Faradaya, gdyż prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a impuls elektryczny nie przenika do wnętrza.
Jeżeli jesteśmy w górach na szlaku powinniśmy się jak najszybciej udać do schroniska górskiego i przeczekać tam groźną pogodę. Gdy nie zdążymy uciec i schować się w bezpiecznym miejscu powinniśmy kucnąć na ziemi lub usiąść w pozycji embrionalnej nie dotykając ziemi na np. plecaku jeżeli taki mamy. Pozbądźmy się wszelkich metalowych przedmiotów z biżuterią włącznie. Warto także poszukać jakiejś jaskini i w niej się ukryć.
Jeśli jesteśmy z grupą ludzi, rozejdźmy się w różnych kierunkach i na różne odległości. To zapobiegnie większej ilości ofiar w przypadku bardzo bliskiego trafienia pioruna.
Kryjówkę powinniśmy opuścić dopiero po około 30 minutach od ostatniego grzmotu.
Warto też wiedzieć, że piorun nie uderza tylko i wyłącznie pionowo w dół w jednym punkcie. Zdarza się że piorun może uderzyć pod skosem i w kilku miejscach jednocześnie. Ponadto wyładowania atmosferyczne często występują przed i za główną strefą opadów, dlatego trzeba brać pod uwagę, że pioruny mogą pojawić się długo przed opadami deszczu i po ich ustaniu.Zanim wyjdziemy na szlak bądź wyjedziemy na dłuższą wycieczkę, sprawdźmy aktualne prognozy burzowe i ostrzeżenia dla terenu na którym będziemy przebywać.

Przeczytaj także Nawałnice - jak się zabezpieczyć.

6 komentarzy:

 1. Klatka Faradaya :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka bedzie zatem bezpieczna odleglosc jednego czlowieka do drugiego, gdy zostanie sie zaskoczonym przez burze? Od ilu metrow mniej wiecej? I jak daleko nalezaloby wyrzucic od siebie potencjalnie niebezpieczne przedmioty? I co z telefonem komorkowym? Czy wylaczajac go - mozemy juz czuc sie pewniej czy tez nalezy sie go rowniez pozbyc? Dzieki z gory.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie można określić bezpiecznej odległości. Może to być 5, 10, 15 metrów. Wszystko zależy od przypadku. Odnośnie telefonu to podobno nie trzeba się go pozbywać. Ja zawsze mam przy sobie telefon a piorun mnie nie trafił.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jeśli kontener nie ma instalacji odgromowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kontener nie musi mieć takiej instalacji. Kontener zadziała jak Klatka Faradaya czyli cała energia przejdzie po ścianach kontenera do ziemi. Ewentualnie mogą zostać porażone osoby będące w pobliżu kontenera.

   Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.