Jemy to co znajdziemy - Sosna.

Jemy to co znajdziemy - Sosna.

Las sosnowy.
Las sosnowy.
Sosna to drzewo charakteryzujące się dużą tolerancją na temperatury i warunki środowiska, występujące prawie w 115 gatunkach głównie na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Posiada długie wąskie igły, które pozostają na gałązkach zielone przez cały rok. 
Młode sosny posiadają koronę w kształcie stożka, a z czasem mogą mieć kształt parasolowaty lub zaokrąglony. W większości gatunków sosen kora jest gruba i łuskowata, natomiast w małej liczbie gatunków sosen kora jest cienka, odpadająca płatami. Z końców gałęzi pionowo w górę wyrastają młode pędy, które z upływem czasu odchylają się i ciemnieją.
Drewno sosny doskonale nadają się jako materiał budowlany, jej żywice można wykorzystać jako podpałkę a po jej podgrzaniu jako klej, natomiast z korzeni można upleść kosz.
Nasiona sosny zawarte w szyszce są jadalne. Aby wydobyć nasiona z szyszki trzeba ją prażyć na np. patelni aby pod wpływem temperatury się otworzyła i uwolniła nasiona. Z igliwia można zrobić napój, wywar lub marmoladę bogate w witaminę A i C.Sosna.
Młode pędy.
Proszę polub ten artykuł, jeśli uważasz go za wartościowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.