Nie daj się nabrać - STOP spamowi na portalach społecznościowych!

Stop Spam!

STOP spamowi.


Bardzo często widzę, że moi znajomi "upubliczniają" dziwne wpisy na portalach społecznościowych. Jednak znając tych ludzi miałem świadomość, że nie są osobami pokroju wypisywania: "wygrałem to i jak chcesz też wygrać to zrób to i to", albo "jak chcesz dowiedzieć się kto przegląda twój profil to wejdź tu i zrób to i to". 
Wiedziałem, że coś jest na rzeczy, dlatego trochę temat zbadałem i okazuje się, że większość owych postów jest publikowana automatycznie bez wiedzy dysponenta konta.

Jak to się stało?
Otóż zauważywszy, że nasz znajomy "chwali się" w poście wygraną jakiegoś produktu, klikamy w jego post i automatycznie jesteśmy przekierowani na zewnętrzną stronę łudząco przypominającą stronę logowania np. Facebook, na której jesteśmy proszeni o np. potwierdzenie swojej daty urodzenia poprzez podanie loginu i hasła. Kiedy owe dane wpiszemy w szablon spamer przechwytuje dane i w naszym imieniu jak wirusa rozsyła niechciane wiadomości. 

Jak się przed czymś takim ustrzec?

1. Kiedy jesteś na jednym z portali społecznościowych, a po kliknięciu na czyjś link/post przekieruje cię na stronę w celu ponownego logowania niech zapali się tobie czerwona lampka! Nie loguj się pod żadnym pozorem i zapytaj nadawcę czy faktycznie rozsyła takie wiadomości.

2. Jeżeli zauważysz, że z twojego konta są rozsyłane wiadomości, o których nie wiesz natychmiast ZMIEŃ HASŁO!
Ponadto wejdź na swój profil klikając swoje imię i nazwisko, wybierz dziennik aktywności, znajdź aplikację rozsyłającą SPAM i usuń ją z listy!

3. Postaraj się zmienić ustawienia aplikacji(na przykładzie Facebooka):
a) w grach na FB zawsze graj anonimowo, 
b) aplikacje, witryny internetowe i wtyczki miej wyłączone,
c) starsze wersje aplikacji FB dla urządzeń mobilnych ustaw TYLKO JA!

4. Uczul swoje dzieci, gdyż najczęściej właśnie one są podatne na bezmyślne klikanie w linki/posty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.