Czy warto umierać za Ojczyznę?

Polskie Termopile
Polskie Termopile - Wizna.

Czy warto umierać za Ojczyznę?


Kilka dni temu czytając posty na Facebook-u natrafiłem na wpis człowieka, którego do tej pory uważałem za autorytet. Nie będę cytował jego słów ale sens był taki "w razie wojny uciekam z kraju". Oczywiście wielu internautów mu wtórowało pisząc coś w stylu "nie będę umierał za pazernych polityków", "ten kraj mi nic nie dał więc niech ode mnie niczego nie oczekuje", "w razie wojny zabieram rodzinę i uciekam z kraju".
Oczywiście mogą tak myśleć, natomiast czy mogą zrobić?
Na temat obowiązków obywatela RP i o sankcjach, które grożą za uchylanie się od powszechnego obowiązku obrony RP pisałem w poście pt. Powszechna mobilizacja
Poza sprawami prawnymi pozostają jeszcze inne kwestie takie jak sumienie, honor, koleżeństwo... 
Oczywiście też się boję o rodzinę, jednak nie rozumiem jak można usprawiedliwiać swój strach i brak chęci obrony swojego kraju frazesami o "pazernych politykach" i że "kraj niczego mu nie dał"?
Dla mnie Ojczyzna to nie pazerni i niekompetentni politycy, to nie wyzyskujący ZUS, Urząd Skarbowy i nieuczciwi pracodawcy...
Ojczyzna to przede wszystkim rodzina i nie tylko ta najbliższa. To też przyjaciele, znajomi, sąsiedzi... To historia tego kraju i pamięć o tych co przelali krew za tą ziemię, począwszy od czasów Mieszka I, poprzez bohaterów walczących za kraj którego nie było(Rozbiory Polski), poprzez bohaterów II wojny światowej i tych, którzy teraz robią wszystko aby w tym kraju żyło się chociaż trochę lepiej pomimo, że społeczeństwo pluje im na mundur i wyzywa od nierobów, łapówkarzy, najemników, morderców itd.

Żeby było jasne, nie jestem jednym z tych co biegają z ręką podniesioną w hitlerowskim pozdrowieniu, jestem po prostu dumnym Polakiem.4 komentarze:

 1. Ech KL bo o niego pewnie chodzi już kiedyś chwalił się że w razie wojny sprzedaje wszystko i ucieka na zachód. Myślę że to taka mentalność młodych łysych kapitalistów tylko kasa się liczy i wlasny tylek, jest źle bo politycy, urzędasy itd. ale co robisz żeby było lepiej.
  My z żona zdecydowaliśmy że zostajemy w Polsce, mimo że cala rodzina wyemigrowała moi dziadkowie walczyli z Niemcami, żyli w PRL-u i do głowy im nie przyszło uciekać bo jest źle. Trzeba ganiać bandę złodziei która niszczy nasz piękny kraj to oni powinni wyjechać a nie my.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy podobne zdanie. Dziwię się tylko, że tacy ludzie już nie pakują swoich tobołków i nie wyjeżdżają już teraz. Przecież w każdej chwili może się coś wydarzyć, jak nie dym Polska-Rosja, Polska-Ukraina, to Polska-Uchodźcy. Przecież wg niektórych osób tu jest tak źle...

   Usuń
 2. Mój dziadek był partyzantem, jego brat likwidatorem AK, Żołnierzem Wyklętym, dowódcą nie pozwalającym na bandytyzm. Walczyli abym ja mógł tu żyć. To co ja mam teraz robić? Pluć na ziemię zbroczoną ich potem i krwią? Uciekać? Honor Panowie i Panie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uciekać? Gdzie? W razie W nigdzie nie będziesz bezpieczny.

   Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.