Czym jest batonowanie?


Czym jest batonowanie.


Dla starych wyjadaczy temat jest banalny ale często spotykam ludzi, którzy nie wiedzą co to jest batonowanie. Dlatego postanowiłem napisać krótki post na ten temat.

Batonowanie to specyficzna technika cięcia przy wykorzystaniu noża, polegająca na udarowym przecinaniu np. drewna. Udar uzyskujemy uderzając w grzbiet ostrza noża innym przedmiotem, najczęściej kawałkiem drewna.
Dzięki takiej obróbce drewna uzyskujemy bardziej precyzyjne cięcia, niż gdybyśmy to robili uderzając nożem w cięty materiał. Poza tym taka obróbka jest bezpieczniejsza, gdyż nie machamy ostrym narzędziem w tą i z powrotem stwarzając zagrożenie dla siebie i osób postronnych. Dodatkowo uzyskujemy większą siłę przecinania przy zużyciu mniejszej ilości energii, co w sytuacji zagrażającej życia pozwoli oszczędzić nam parę kalorii.

Dzięki batonowaniu możemy pociąć długie i grube gałęzie na krótsze, ściąć kilkuletnie drzewo (mniejszej średnicy), a także rozłupać grubsze polana na mniejsze szczapy przy użyciu niewielkiego noża.

Najlepiej byłoby aby batonowanie przeprowadzać nożem wykonanym w technologii full tang (z głownią stałą) gdyż taki nóż jest bardziej odporny na uszkodzenia niż scyzoryk ale wiem z doświadczenia, że da się to zrobić przy użyciu noża ze składaną głownią.

Batonowanie jest umiejętnością, która bardzo przydaje się np w survivalu przy budowie schronienia czy w przygotowaniu drewna do rozpalenia ogniska kiedy wszystko wokoło  jest mokre po deszczu lub roztopach. Aby pozyskać suche drewno trzeba znaleźć martwe, powalone drzewo, które nie leży bezpośrednio na ziemi, pobrać z niego grubsze kawałki, a następnie rozłupać wzdłuż. Na pierwszy rzut oka takie drewno może wyglądać na mokre ale kiedy je przepołowimy, w środku będziemy mieć suche drewno, które batonujemy oddzielając od mokrego. Suchy materiał rozdrabniamy na różnej grubości patyczki, które będą nam służyły jako podpałka
co to jest batonowanie
Batonowanie przy pomocy noża SCHF3N.

batonowanie

czym jest batonowanie

batonowanie

survival


batonowanie
Morka też da radę.
survival

czym jest batonowanie

co to jest batonowanie

survival

co to jest batonowanie


7 komentarzy:

 1. ...nie oszczędzać jakiego kolwiek noża...kiedy musisz się dostać do suchego środka mokrej gałęzi...nawet jak odpadnie uchwyt , to i tak sytuacja jest dobra...i..cześć..!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale nie warto poświęcać noża żeby rozbić gałąź. lepiej poszukać innego materiału jako rozpałki

   Usuń
  2. Umiejętne batonowanie nie niszczy noża. Jednak jeśli nóż składany się zaklinuje ruszanie nim na boki może go uszkodzić.

   Usuń
 2. Batonowanie powinno mieć miejsce tylko w ostateczności. To niszczy nóż. Do rąbania drewna służy siekierka. Dobry survivalowiec czy prepers powinien ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry survivalowiec czy preppers nie nosi siekierki przy sobie jako EDC, a sytuacje kryzysowe mogą się wydarzyć w najmniej oczekiwanej chwili. Ponadto warto tą technikę przećwiczyć żeby nabrać wprawy a żeby przećwiczyć to trzeba włąśnie użyć noża.

   Usuń
  2. W czym nabrać wprawy? To proste jak budowa przysłowiowego cepa. Wystarczy wiedzieć jak to wykonać i w razie potrzeby już można to poprawnie zrobić. Bez urazy.

   Usuń
  3. Niby proste, a jednak ludzie mają z tym problemy. Żeby wiedzieć jak to wykonać to trzeba przećwiczyć bo czasami sama wiedza teoretyczna może nie wystarczyć. W sytuacji kryzysowej musisz to umieć zrobić, a nie wiedzieć jak to zrobić.

   Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.