Latarka OLIGHT S10 BATON - EDC.

Latarka OLIGHT S10 BATON - EDC.


Latarka OLIGHT S10 BATON jest urządzeniem przydatnym jako EDC (Every Day Carry). Jej małe wymiary 70x23 mm i waga 60 gram (wraz z baterią) powodują, że możemy ją nosić w kieszeni, na klipsie czy doczepioną do pęku kluczy. Poza tym latarka posiada płaską zakrętkę komory baterii, która umożliwia postawienie latarki na sztorc na płaskiej powierzchni oraz magnes, przy pomocy którego możemy zainstalować nasze źródło światła na stalowych konstrukcjach.

Mocowanie latarki przy pomocy magnesu.

Mocowanie latarki za klips.

Latarka przydatna przy drobnych naprawach.


Korpus wspomnianej wyżej latarki zrobiony jest z aluminium lotniczego. Taka budowa ma zabezpieczyć sprzęt przed rozsypaniem się po upadku z wysokości nawet 2 metrów. Ponadto latarka ma parametr IPX8 określająca całkowitą ochronę przed zanurzeniem w wodzie do 2 metrów.

Jasność światła lampki możemy regulować przez przytrzymanie wciśniętego włącznika usytuowanego z boku korpusu. Mamy do wyboru cztery tryby jasności(podanych w lumenach): 0,5lm, 5lm, 85lm, 400lm oraz stroboskop. Tryby pracy sterowane są przez przycisk włącznika.


5 lm.
(pracy latarki w 0,5lm nie udało mi się utrwalić ze względu na zbyt słabe światło).

85 lm.

400 lm.


Aby włączyć latarkę i przejść do trybu pracy 0,5lm przytrzymujemy włącznik ok 1 sekundy, następne tryby włączamy kolejno przytrzymując włącznik aż do przejścia w jaśniejszą pracę. Do stroboskopu przechodzimy wciskając trzy razy przy wyłączonej latarce lub dwa razy przy włączonej.

W lampce znajduje się elektronika sterująca poborem prądu, kóra chroni diodę przed przegrzaniem, oraz powodująca zapamiętanie ostatniego używanego trybu.

Dioda Cree XM-L2 zainstalowana w latarce daje szeroką wiązkę światła o strumieniu 400 lumenów, na odległość do około 100 metrów. Zywotność diody jest przewidywalna na 50000 godzin pracy. Przypuszczalny czas pracy na baterii (3V Cr123) w najsłabszym trybie to 360 godzin,a na najmocniejszym ok 1,5 h.

Minusem w tej latarce jest zasilanie. Większość sprzętu jaką posiadam jest dostosowana do baterii typu AA, więc jest mus dodatkowo zakupić baterię 3V Cr123. Ponadto włącznik latarki jest mało wyczuwalny dlatego potrzeba dużej wprawy aby go w ciemności szybko zlokalizować i użyć.

2 komentarze:

  1. Mam taką latarkę. Niestety ma jakiś problem z czipem i często nie można jej zapalić. Żeby to zrobić trzeba rozłączyć i podłączyć baterię ale jest to trochę denerwujące.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, mi też się przytrafiają takie problemy z włączeniem. Wymiana baterii na nową niestety nic nie daje.

      Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.