Saperka.

Saperka, łopatka piechoty.


Sen­ty­ment do tego narzędzia pow­stał u mnie po przeczy­ta­niu książki Wik­tora Suworowa pt. “Spec­naz”, w której napisał: ” w rękach żołnierza Spec­nazu saperka staje się stras­zliwą, bezsze­lestną bronią…”, “mała łopatka może być uży­wana w walce wręcz prze­ci­wko bag­ne­tom, nożom, pięściom lub innym saperkom”.


Saperkę można wyko­rzys­tać:
do kopa­nia schronień typu bunkry, tran­szeje i ziemi­anki,
jako siekierę np. do budowy tratwy, przy­go­towa­nia sza­łasu czy opału na ognisko itd
jako wiosło w przeprawach przez przeszkody wodne,
zna­jąc wymi­ary łopatki możemy użyć jej jako prow­iz­o­rycznej miary,
jako dźwig­nię (maszynę prostą),
jako broń białą.


Saperka “nie ma składanego styliska, co stanowi jej bardzo ważną cechę. Jest to przed­miot mono­li­ty­czny. Jej trzy krawędzie są ostre jak nóż” — Wik­tor Suworow “Spec­naz”.


Saperka, jest trochę jak mul­ti­tool, gdyż jest wielo­funkcyjnym instru­mentem, które ma nam pomóc wykonać pewną pracę, w różnych sytu­ac­jach. Łopatką piechoty jak każdym narzędziem trzeba się nauczyć nią posługi­wać. Nie wystar­czy tylko ją mieć. Trzeba wiedzieć jak skutecznie łopatką kopać, jak rąbać, jak się nią bronić i zadawać ciosy.

6 komentarzy:

 1. Szkoda, że czytam to dopiero teraz bo zraziłem się już na własnej skórze do składanych saperek. Zastanawiam się teraz nad kupnem takiej: http://hobbyhouse.pl/product-pol-6223-Saperka-z-drewnianym-trzonkiem-MFH-27025.html Co Pan o niej sądzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o jakość to ze zdjęcia trudno osądzić. Trzeba by zabrać łopatkę w teren i trochę nią potyrać. Kształtem przypomina saperkę armii rosyjskiej, która swego czasu była dobrym narzędziem.

   Usuń
 2. taka ciekawostka: idąc do ataku żołnierz wkładał ją za pasek .. tak by łopatka zasłaniała ...serce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i aby w razie potrzeby była pod ręką gdyby przyszło do walki wręcz.

   Usuń
 3. Saperka rosyjska ma inne wymiary i jest minimalnie bardziej plaska o tej chinki made by MHF

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. saperki róznych producentów przeważnie mają różne wymiary i kształty. Poza tym nie rozumiem o co Ci chodzi z z tą chinką made by MHF?

   Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.