Jemy to co znajdziemy - Grzyby.

Jemy to co znajdziemy - Grzyby.


Sezon na grzybobranie już się dawno zaczął ale na tym blogu tematu grzybów jeszcze nie poruszałem. Nie będę wciskał kitu, że to moje małe niedopatrzenie ale powiem szczerze, miałem obawy bo wypowiadając się na temat grzybów bierze się dużą odpowiedzialność za innych. Ktoś źle coś zrozumie/przeczyta/zapamięta i tragedia gotowa. Dlatego długo walczyłem ze sobą zastanawiając się czy ten post powinien powstać, ale jednak post napisałem.
Nie będę tutaj omawiał szczegółowo każdego grzyba z osobna ale w skrócie przekażę ważne z punktu widzenia zdobywania pożywienia informacje dotyczące tego zagadnienia. 

Grzyby rosną na niemal całym świecie i jest ich ok miliona gatunków w kilku grupach. Nas interesują grzyby przede wszystkim z grupy ze względu na znaczenie kulinarne, tj:
 • grzyby jadalne -  nie posiadają trujących toksyn i są przyjemne w smaku,
 • grzyby niejadalne -  nie posiadają trujących toksyn ale ich smak lub zapach skutecznie dyskwalifikuje je jako jadalne, np goryczak żółciowy, sromotnik smrodliwy,
 • grzyby trujące - spożycie takiego grzyba może spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. borowik żółtopory, borowik szatański,
 • grzyby śmiertelnie trujące - posiadają w sobie toksyny mogące uszkodzić wątrobę lub inne narządy osoby, która spożyła takiego grzyba, np. muchomor sromotnikowy (muchomor zielonawy).
Warto wiedzieć:
 • W grupie grzybów, które mają rurki(sitko) od spodu kapelusza, nie ma grzybów śmiertelnie trujących. Ale tak czy inaczej warto zainwestować w dobry przewodnik po grzybach i zapoznać się z nim aby uniknąć dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które w kryzysowej sytuacji może nas odwodnić i zmniejszyć nasze szanse w walce o przetrwanie.
 • Nie jest prawdą, że grzyby trujące i śmiertelnie trujące są niesmaczne, bo np. muchomor zielonawy, który jest śmiertelnie trujący podobno jest smaczny (osobiście nie jadłem ;-) ).
 • Nie jest też prawdą, że cebula gotowana z trującymi grzybami zmienia kolor na czarny.
 • Nie jest prawdą, że grzyby, które są jedzone przez zwierzęta nie są trujące.
 • Brednią jest to, że grzyby trujące robią się sine/czarne po przekrojeniu.
 • Nie wolno przechowywać grzybów zamkniętych w worku foliowym.\
 • Nawet grzyby jadalne w połączeniu z alkoholem mogą nam zaszkodzić.
 • Nawet jadalne grzyby mogą być toksyczne dla dzieci.
 • Najlepiej zbierać grzyby, które znamy.
Widoczne rurki (sitko) w dolnej części kapelusza.
Czubajka, często mylona z muchomorem sromotnikowym.
Blaszki pieczarki.


Przeczytaj także: Zatrucie grzybami i postępowanie po zatruciu.

3 komentarze:

 1. Krótko,rzeczowo i na temat.Czyli to co zostaje w pamięci

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym stwierdził, że w przypadku grzybów należy trzymać się bezwzględnie zasady, że w koszt ląduje tylko grzyb wobec którego mamy stu procentowa pewność. Lepiej zebrać mniej do kosza ale zjeść ze smakiem niż zebrać więcej i w najlepszym wypadku wylądować w szpitalu. Dodam jeszcze tylko jedna rzecz. Ostatnimi laty wiele jadalnych grzybów można znaleźć w miastach. Potraktujmy je jedynie jako ciekawostkę, nie zbierajmy ich z uwagi na nagromadzenie zanieczyszczeń i to w dość dużym stopniu koncentracji najprawdopodobnie.

  OdpowiedzUsuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.