Konserwacja żywności - Pasteryzacja.

konserwacja żywności
Pasteryzacja przez gotowanie.

Konserwacja żywności - Pasteryzacja.


Pasteryzowanie jest jedną z technik przedłużania trwałości żywności, która polega na zagrzaniu i utrzymaniu przez pewien czas w temperaturze 90-100°C przetworów zamkniętych w hermetycznym pojemniku odpornym na wysokie temperatury np. szklane butelki i słoiki.

Pasteryzację możemy przeprowadzić na trzy sposoby, tj:

 1. przez gotowanie - napełnione i zakręcone słoiki gotujemy przez określony czas w garnku (na dnie garnka umieszczamy czystą ściereczkę aby słoje czy butelki nie stykały się bezpośrednio z jego dnem), następnie je wyciągamy, dokręcamy i odstawiamy do ostygnięcia,
 2. w piekarniku - napełnione i zakręcone słoiki umieszczamy na określony czas w piekarniku, następnie je wyciągamy, dokręcamy i odstawiamy do ostygnięcia,
 3. wekowanie bez gotowania - gorące słoje napełniamy gorącym, doprowadzonym wcześniej do temp 90-100°C materiałem (np. sokiem, dżemem, zupą, itp. ), zakręcamy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia. Ta metoda jest najmniej skuteczna. 
Przed wekowaniem należy dokładnie umyć słoiki i pokrywki, natomiast przy napełnianiu słojów czy butelek zostawmy ok 2 cm odstęp do zakrętki.
Ponadto warto wspomnieć, że czas trzymania naszych przetworów w temp 90-100°C uzależniony jest od wielkości i gatunku materiału, gdyż soki i owoce małe (np, jagody, czarny bez) pasteryzujemy do 30 minut, natomiast owoce większe ok 1 godziny. Mięso najlepiej tyndalizować tj. trzykrotnie gotować co 24 godziny. Osobiście mięso wekuję pasteryzując pierwszego dnia 2 godziny, drugiego dnia 2 godziny i trzeciego dnia godzinę.

3 komentarze:

 1. Hmmmm.poproszę o kilka słoików.biorę dzemik,soczek i mięso też...płacę gotówką..pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ciekawa propozycja. Skarbówka już ustala mój nr IP ;-)

   Usuń
 2. Może za trzy słoiki nie zamkną....:-)

  OdpowiedzUsuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.