Plecak ucieczkowy - Bug-out bag.

Bug-out bag
Plecak ucieczkowy.

Bug-out bag.


Dla niewtajemniczonych plecak ewakuacyjny to torba lub plecak, w którym każdy preppers trzyma wszystkie potrzebne rzeczy umożliwiające mu przeżycie minimum 72 godzin w przypadku gdy musi błyskawicznie opuścić swój dom na wskutek sytuacji kryzysowej takiej jak: powódź, pożar i inne klęski żywiołowe, zamieszki, czy nawet konflikt zbrojny.

Każdy preppers kompletując swój ekwipunek musi pamiętać aby plecak ucieczkowy był na tyle lekki aby pozwalał na szybką ewakuację i długie marsze. Dlatego do zestawu chowamy tylko przedmioty potrzebne do przeżycia.


Przykładowa zawartość plecaka ucieczkowego:

 • woda i żywność do łatwego przygotowania(podgrzać i zjeść) na minimum 72h, 
 • menażka, niezbędnik, 
 • odzież przygotowana do aktualnych warunków klimatycznych, 
 • plan ewakuacji, mapa terenu, w którym będziemy się poruszać, kompas(i/lub GPS) 
 • podstawowe narzędzia takie jak nóż, multitool, 
 • latarka, świeczka, źródło ognia 
 • karimata, śpiwór, namiot lub pałatka. 
 • apteczka
 • małe przenośne radio, przez które można będzie wysłuchać komunikatów ogłaszanych przez władze, 
 • zapasowe baterie, 
 • środki łączności – naładowany telefon komórkowy, ręczne radio CB, 
 • zestaw do szycia 
Przygotowując TRU (Torbę Rychłej Ucieczki) zakładamy, że będzie czekał gotowy do natychmiastowej ewakuacji, i w czasie 72 godzin dotrzemy do naszego „azylu”. Zestaw musi zawierać pomoc dla wszystkich członków rodziny lub tworzymy na każdą osobę oddzielny TRU.

Skompletowanie oddzielnego plecaka ewakuacyjnego dla dziecka jest dość istotną sprawą, gdyż podczas ewakuacji dziecko będzie się czuło bezpieczniej mając przy sobie kilka ciasteczek, ulubiony napój i ukochanego misia, który w razie potrzeby pomoże rozładować stresującą sytuację. W przypadku dzieci komfort jest głównym priorytetem i może być lekiem na ich zdrowie psychiczne w czasie sytuacji kryzysowej.

Posiadanie swojego BOB-a jest fajne, ale jeśli nie masz planu ewakuacji i dokąd się udać w sytuacji zagrożenia to jaki jest sens posiadania torby?


Są osoby, które doskonale sobie poradzą bez namiotu, śpiwora, karimaty, itd. ale do tego trzeba mieć dużą wiedzę z dziedziny survivalu, dlatego jeżeli jesteś początkującym preppersem to lepiej się zaopatrz w sprzęt.

3 komentarze:

 1. Witam,
  Wprowadzając idee preppingu w swojej rodzinie plecak ucieczkowy/ewakuacyjny był jedną z pierwszych rzeczy, które świadomie skompletowałem. Dostępny dla każdego, tani i uniwersalny nośnik bezpieczeństwa. Unikając nieświeżych odnośników typu zombie-apokalipsa, powodów dla których warto zaprzyjaźnić się z BOB'em jest więcej niż nam się zdaje. Wymienione przez Autora, to wszystko sytuacje wzięte z życia, żadnej fantastyki. Polecam każdemu bez względu na miejsce zamieszkania. Temat rzeka.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dorzuciłbym do proponowanego zestawu także składaną piłę do cięcia drewna. Niewiele miejsca zajmuje a można nią ściąć naprawdę grube gałęzie i małe drzewa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, powyższa lista jest otwarta. Można ją modyfikować wg własnych potrzeb. Jeżeli taką piłkę potrzebujesz to jasne, że pakuj.

   Usuń

Proszę komentuj. Zostaw po sobie jakiś ślad.